Magnēts
Sestdiena, 2024.gada 18.maijs / Inese, Inesis, Ēriks
Jurmalas Rogainings 2020

19.10.2024.
Jūrmalas Rogainings

(3 un 6h), 4h (velo)
Nolikums


Pievienojies mums

Mēs piedalāmiesLabam kompasam kolba ir pildīta ar šķidrumu; tas stabilizē kompasa adatiņas kustības, tādēļ nav nepieciešams kompasu turēt pilnībā nekustīgu. Lētus kompasus bez šķidruma pildījuma lietot nevajadzētu. Kompasa adatiņa tiek krāsota divās krāsās. Novietojot kompasu plakaniski, sarkanais gals pagriežas pret ziemeļiem, bet baltais pret dienvidiem. Labs kompass darbojas ilgi, taču ir atsevišķas lietas, kas var sabojāties: plastikāta daļas var salūzt vai kolbā var parādīties gaisa burbulis, Ar laiku šķidrums var pieņemt zaļgani zilu nokrāsu. Ļoti reti var gadīties adatas magnetizācijas izmaiņas.


Pastāv divu veidu orientēšanās kompasi:

Plāksnītes kompass
Plāksnītes kompass Šo kompasa veidu ieviesa brāļi Kjellstromi otrā pasaules kara laikā. Tas ir veidots no taisnstūra formas pamata plāksnītes, uz  kuras garenvirzienā uzvilktas sarkanas līnijas un bulta, un grozāmas kolbas, kas sadalīta 360 grādu sadaļās. Uz kolbas apakšējās virsmas ir sarkana bulta un tai paralēlas līnijas. Plāksnītes malā vai stūrī sākas aukliņa ar savelkošu mezglu, ar ko nostiprināt kompasu ap plaukstu.Uz plāksnītes var būt izvietotas dažādu mērogu skalas, palielināmais stikls, trīsstūra un apļa izgriezums zīmēšanai.

Pirksta jeb īkšķa kompass
Pirksta jeb īkšķa kompass Astoņdesmito gadu vidū zviedru vadošie orientieristi izstrādāja citu orientēšanās kompasa modeli, izveidojot segmentveida plātnītes formu un pievienojot saiti kompasa nostiprināšanai uz īkšķa. Parasti kompasu liek uz kreisās (kreiļi uz labās) rokas īkšķa, ar ko tiek turēta arī karte. Priekšrocība šādai kompasa uzbūvei ir tā, ka karte un kompass vienmēr var tikt uztverti kā viens kopums, karte vieglēk novietojama vajadzīgajā virzienā, turklāt otra roka paliek brīva. Trūkums ir neprecizitāte garākam skrējienam pēc virziena, kā arī daļējas informācijas "paslēpšanās" zem kompasa. Pirms iegādāšanās ieteicams iznomāt gan viena, gan otra tipa kompasus, lai saprastu savu izvēli. Pasaules čempionātos uzvarētājiem ir bijuši gan plāksnītes, gan pirksta kompasi, kā arī vinnēts pavisam bez kompasa.


Pielietojot gan viena, gan otra veida kompasus, ir nepieciešamas sekojošas divas pamatiemaņas:

  • Kartes noorientēšana
  • Virziena noteikšana


© 2007 - 2024, Magnets.lv | Izstrāde un uzturēšana: WebIzstrade.lv


Bildes un video


BAUSKAS ROGAININGS 2018

RĪGAS ČEMPIONĀTS 2018

BĒRNU SKOLIŅA

VASARAS MAGNĒTS 2017


Atbalstītāji

Sportident
Sodra
IK Auseklis  
Latvijas leļļu teātris   Tempur Rīgas meži

Sadarbības partneri
Jelgava Meridins Noskrien Ziemu