Magnēts
Sestdiena, 2024.gada 13.jūlijs / Margarita, Margrieta
Jurmalas Rogainings 2020

19.10.2024.
Jūrmalas Rogainings

(3 un 6h), 4h (velo)
Nolikums


Pievienojies mums

Mēs piedalāmiesŠveices baudījums orientēšanās gardēžiem

22 Ausekļa kluba orientieristi šogad piedalījās Šveices orientēšanās nedēļas sacensību seriālā. Emocijas, iespaidi, atziņas - ar tām šoreiz dalās Henrijs Freimanis (M65)

Šveices orientēšanās nedēļā (SOW) ietilpst 6 dienu starti ar vienu atpūtas dienu viducī. Norisinās reizi 3 gados un tas galvenais, kas atšķir tās no citām daudzdienu sacensībām, ir to starti augstkalnē t.i. starp 2000 – 2500m virs jūras līmeņa. Tur mežu vairs nav! Ir tikai pļavas, atsevišķi akmeņi, akmeņu lauki un klintis. Papildus šogad pirms SOW norisinājās Pasaules orientēšanās čempionāts (WOC) meža distancēs. Pēc 1. dienas startiem mums bija lieliska iespēja līdzi just mūsu izlases startiem stafetēs. Mūsu Latvijas izlases vīri: Rūdolfs Zērnis, Ilgvars Caune un Uldis Upītis izcīnīja 7. vietu. Par emocionālo pacēlumu visaugstākajā līmenī parūpējās Rūdolfs Zērnis finišējot 1. etapā pirmais. Pēc 2. etapa Ilgvars finišēja 8. vietā, bet Uldim izdevās pakāpties vienu vietu augstāk t.i. 7. vieta. Mazliet, mazliet atpalikām no “olimpiskā” 6nieka, bet noskaņojums lielisks! Mūsu dāmu komanda ierindojās 11. vietā. Vēl ļoti augstvērtīgu rezultātu WOC vidējā distancē dāmām uzrādīja – Sandra Grosberga – 7. vieta, bet tagad vairāk par piedzīvoto SOW:

1.diena - The Classic stage.

Klasiskais posms norisinājās varbūt neierasti daudzdienu sacensību pirmajai dienai, t.i., agri no rīta. Pēcpusdienā turpat norisinājās Pasaules orientēšanās čempionāts stafetēs. Apvidus, kā jau pieklājas Pasaules čempionātam, gana šķēršļots gan veicamās augstumstarpības ziņā, gan akmeņainā un klinšainā apvidus ziņā, kā arī gana biezs mežs, vietām ar kritalām. Pirmais ko par šo apvidu dzirdēju, tas esot īsts “Bermudu trīsstūris”. Jā, distancē nācās būt ļoti uzmanīgam un nepārtraukti sekot līdzi kartē un dabā. Kaut kas līdzīgs ir mūsu slavenā Bumbukalna – Vārnukroga apvidus sarežģītākajā daļā, tikai 5m horizontāles un iepriekš aprakstītais apvidus. Šis posms norisinājās nedaudz virs 1000m virs jūras līmeņa.

   

M65 grupas distance. 3.7 km 11 kp, 150 m kāpums

2.diena - The Panoramic stage.

Panorāmas posms mūsu klubam izvērtās gandrīz tikai pa miglu. Apvidus: alpu pļavas, akmeņi, akmeņu lauki un klintis un tas viss virs 2000m virs jūras līmeņa. Lai turp nokļūtu, izmantojām 2 pacēlājus. Startējām pašā sākumā mākoņu ietīti. Protams, tas mūs mobilizēja būt ļoti uzmanīgiem un akurātiem orientēšanās ziņā. Pielietotā orientēšanās metode diezgan līdzīga kā naktī, kad lukturītis tāds pašvaks (tikai lukturīša nav un tas arī nelīdzētu). Sākumā viss iet gludi, virzienam, kartei un apkārtnei tiek cītīgi sekots, līdz... mākoņi paveras, uzspīd saule un skats momentāli aptver maksimālos tālumus! Nu tik jāpasteidzas izmantot radušos situāciju! Uz priekšu! Bet.... pēc brīža atkal mākonis un atgriešanās pie “nakts orientēšanās” metodes ir nokavēta. Cenšos noturēt virzienu, lai trāpītu izvēlētajā orientierī, bet jūtu. ka tas ir par tālu, nogāze par “pliku”, nav kur “pieķerties” un būs ..... Tā arī ir. Tomēr pēc kādu 3 minūšu šaubām, esmu sevi atradis. Tiesa iepriekš izvēlētais ceļš vairs nesanāk, notiek korekcija un dodos tālāk. Cenšos nepazaudēties. Kādu laiku tas izdodas itin labi, līdz sasniedzu sedlus un atkal pasaule atveras, t.i., mākoņi! Paņemts precīzs virziens, dodos uz pēdējo piesaisti, lai no tā, vēlreiz precizējot virzienu, sekmīgi trāpītu kp, bet strauji uznāk miglas vāli. Cenšos ieraudzīt pēdējo piesaisti, neizdodas. Jūtu, ka esmu tepat, bet būšu tūlīt garām, tomēr paturpinu gājienu un pārliecinos, ka tiešām esmu garām. Sabremzējos, cenšos saprast, ja turpinu gājienu, kur nonākšu un sevi “uzķeršu”. Miglā viss tāds vienādi neizteikts. Pievēršu uzmanību citiem censoņiem, bet pēc kustībām ir skaidrs, ka viņi ir tikpat “gudri” kā es. Pēc apmēram 5 minūtēm, paturpinot iepriekšējo virzienu, izdodas sevi atrast, esmu “noslīdējis” pa zemu un tagad sākas atceļš kalnā, kurš protams nav tas lēzenākais. Atkal koncentrējos un pārējais izdodas labi. Uz beigām uzspīd arī saule.

M65 grupas distance. 4,6 km 9 kp 270 m kāpums

3.diena - The Cool stage.

Lieliskais posms. Apvidus: ap 2500m augstumā, tikai akmeņi, klintis, ūdens bedres, dīķīši, straujas upes, strauti un sniegs, kurš kartēs apzīmēts gaiši zilā krāsā. Jāatzīst, ka kartes autors dažviet bija paskopojies ar šo krāsu, t.i., vietām vairākās ieplakās sniegs bija saglabājies. Lai nokļūtu sacensību centrā, izmantojām 3 pacēlājus. Pēdējais laikam pēc ziemas sezonas īsti nebija tehniski labā stāvoklī. Ik pa brīdim apstājās. Tas bija par iemeslu ne vienam vien nokavēt startu. Apvidus – īsts baudījums! Bija jasakoncentrējas lai akmeņu krāvumos ieraudzītu un atšķirtu kas ir klints, kas akmens, kas ieloks, kalns, mikropaugurs un tas viss uz nogāzes! Pieļāvu vienu kļūdu, paejot garām kp, kurš atradās ieplakas malā iebāzts starp akmeņiem. Kļūda tā uz 5 – 6 minūtēm.

Atceļš, dēļ bēdīgi slavenā pacēlāja, izvērtās tāds nedaudz dramatisks. Lai nokļūtu no kalna lejā, varēja doties 5km garā ceļā uz citu pacēlāju, vai gaidīt līdz saremontēs tuvējo pacēlāju. Papildus sacensību rīkotāji izsludināja vētras tuvošanos un pēc apmēram stundas, tika slēgts starts vēl nestartējušajiem, bet tomēr atļauts doties šajā 5km garajā ceļā, ar piebildi, nekavēties un uz pašu atbildību. Tiesa, nekas neliecināja par iespējamām krasajām laika apstākļu maiņām. Īsi pirms mēs sasniedzām pacēlāju dabūjām nobaudīt vēja spēku, lietu un krusu, kura mūs pamatīgi sāpīgi iepļaukāja. Vētru pārlaidām pacēlāja celtnē, lai pēc tam ar 3 citiem pacēlājiem veiksmīgi dotos lejā mājup.

DAL grupas distance (3.diena)  4.6 km 16 kp, 120 m kāpums.

 

4.diena - The Deceptive stage.

Mānīgais posms. Laiks jauks, saulains, mākoņu nav nemaz, tā kā skrienot distanci šoreiz nevajadzēs dungot pie sevis “kā pa miglu mana dzīve iet”. Apvidus: pārsvarā alpu pļavas uz lielām nogāzēm (h 5m), akmeņu lauki (jāuzmanās no kustīgajiem), tie atzīmēti blāvi dzeltenā krāsā un, protams, klintis un akmeņi. Īpatnība tāda, ka daudzi kartē zīmētie akmeņi un klintiņas bija samērā mazi. Arī ar horizontālēm attēlotās virsotnes ne tuvu nebija 5m. Vietām vajadzēja koncentreties uz “latvisku”mikroreljefa izpratni. Ja turēja korektu virzienu, tad problēmu nebija. Tomēr, šī rsksta autors “izpildījās” kuriozā veidā: kontrolpunktā, kurā bija arī dzirdināšana, padzērās un turpināja ceļu piemirsdams par atzīmēšanos tajā. Rezultātā DQ! Veicu korektu kp iegājienu un izgājienu, bet dzirdināšana liktenīgi bija pāris metru pirms paša kp! Par šo kļūdu attapu tikai finišā pēc rezultāta nolasīšanas. Mūžu dzīvo, mūžu mācies! Lieki piebilst - ūdens bija gards!

W50 grupas distance (4.diena). 5.9 km 14 kp, 150 m kāpums.

5.diena - The Tectonic stage.

Diemžēl Auseklim "RACE stopped". Jā tektoniskais posms gāja secen. Žēl. Mūsu klubu gandrīz pilnā sastāvā apstādināja pie pirmā pacēlāja. Tikai Marisam, M 10 grupas dalībniekam, izdevās nostartēt. Lielāko daļu, no 4000 dalībnieku skaita, pavērsa mājup. Augšā atkal vētras draudi un tikai +1 grāds. Neizmantotās starta iespējas tiks kompensētas pēc trim gadiem 2026. gadā 25CHF apmērā, ja startēsiet. Būs jādodas!

Dienu pavadam kopīgās pusdienās, jaunieši pārsvarā peldbaseinā vai spēlējot bumbu un izžāvējot iepriekšējās dienās saslapušo iznventāru.

 

6.diena - The Enjoyable stage.

Patīkamais posms laikam nosaukts tādēļ, ka nogurums jau sakrājies. Apvidus: atpakaļ mežā mums daudz ierastākā vidē. Lai arī mežs blakus un nedaudz pārklājas ar pirmās dienas karti, plānojums krietni vienkāršāks, ātrāks, distances īsākas. Tas šķiet tāpēc, ka jāapbalvo kopvērtējums. Mūsu starpā arī viens Uzvarētājs – tas ir Roberts! 

Vēl gribas piebilst mazliet par W un M 12/14 distancēm. Tās šveicieši plāno krietni garākas un sarežģītākas kā Latvijā. Varbūt arī tādēļ viņu izlase ir TOP augšgalā?!

W14 grupas distance (1.diena). 3,9 km 11 kp 150 kāpums

W12 grupas distance (2.diena). 3,6 km 12 kp 95 m kāpums

Interesanti, ka šajās sacensībās ir distance, kurā var piedalīties grupa 4 dalībnieku sastāvā. Tas iedrošina piedalīties un to izmantoja mūsu kluba jauniešu vecāki.

Ja jums izdevās izlasīt šo rakstu līdz galam, tad iesaku atvaļinājuma laikā paceļot pa pasauli piedaloties dažādās orientēšanās sacensībās. Tās norisinās visu gadu - gan vairākas dienas, gan vienas dienas sacensības. Kā to izdarīt,  t.i., plānot, mūsu klubs var dot padomu. Tas ir patiesi ļoti interesanti!

 

M35 grupas distance (6.diena) . 4,2 km 13 kp 185 m kāpums

  

    

© www.magnets.lv | Henrijs Freimanis

Vārds:
Komentārs:
Atjautības uzdevums:  ir 
 
       ..atpakaļ


© 2007 - 2024, Magnets.lv | Izstrāde un uzturēšana: WebIzstrade.lv


Bildes un video


BAUSKAS ROGAININGS 2018

RĪGAS ČEMPIONĀTS 2018

BĒRNU SKOLIŅA

VASARAS MAGNĒTS 2017


Atbalstītāji

Sportident
Sodra
IK Auseklis  
Latvijas leļļu teātris   Tempur Rīgas meži

Sadarbības partneri
Jelgava Meridins Noskrien Ziemu