Magnēts
Ceturdiena, 2024.gada 25.aprīlis / Līksma, Bārbala
Jurmalas Rogainings 2020

19.10.2024.
Jūrmalas Rogainings

(3 un 6h), 4h (velo)
Nolikums


Pievienojies mums

Mēs piedalāmiesKartes noorientēšana ar kompasu

Kartes noorientēšana ir samērā vienkārša. To dara brīžos, kad jāsalīdzina karti ar apvidu un otrādi.

  • Karte jānovieto horizontāli.
  • Uz kartes plakaniski jānovieto kompass.
  • karte jārotē tikmēr, kamēr kartes ziemeļu līnijas sakrīt ar kompasa adatas (nevis kolbas bultas) virzienu.

Kad tas ir izdarīts, karte ir noorientēta attiecībā pret apvidu. Var teikt, ka karte ir "iedarbināta" un visi objektu apzīmējumi kartē savstarpēji ir tajos pašos virzienos, kā tas ir dabā.


Virziena noteikšana
Lai noteiktu došanās virzienu, nav nepieciešams ievērot, kur dabā no mums atrodas ziemeļi. Kad karte ir noorientēta, mums interesē tikai mūsu atrašanās vieta kartē un nākamā pieturas punkta virziens attiecībā pret to. Parasti virzienu nosaka startā un kontrolpunktos, tad arī trīsstūrītis vai kontrolpunkta aplītis norāda, kur mēs esam, bet līnija uz nākamo punktu - virzienu, kurp jādodas (citur atrašanās vieta jāatpazīst pēc apkārtnē esošajiem objektiem, kā tas paskaidrots šeit). Atliek pacelt galvu un ar skatienu turpināt šo līniju. Uz priekšu! Ja tomēr šajā brīdī karte ir izgrūstījusies, noskatītais virziens būs nepareizs: pat neliels leņķis iesākumā var veidot lielu nobīdi tālāk.

Lai vieglāk un uzskatāmāk būtu kontrolēt došanās virzienu, to atliek arī uz kompasa plātnītes:

  • Plātnītes kompass jāsatver tā, lai plātnītes garākā mala būtu vērsta mūsu skatiena virzienā. Pirksta kompasam mala, kas turpinās no kolbas centra, parasti ērtā tvērienā pati ieguļas skatiena virzienā plātnītes garākā mala jāpiespiež uz kartes paralēli došanās līnijai tā, lai izejas punkta aplītis būtu tuvāk mums, bet nākamais pieturas punkts - tālāk - skatiena virzienā. Pirksta kompasam stūris jānovieto tā, lai tas pieskatos punktam, kurā esam un mala turpinātos par līniju uz nākamo pieturas punktu.
  • Nākamais posms nozīmīgāks ir pie plāksnītes kompasa:. Tad kompasa kolba jāgriež, bet jātur kompasa plātnīte piespiesta pie kartes tikmēr, kamēr uz kolbas apakšējās virsmas uzzīmētā sarkanā bulta sakrīt ar paralēlajām kartes ziemeļu līnijām (vienmēr kāda līnija būs ļoti tuvu kolbai vai pat būs redzama cauri). Lai grozīšanas brīdī virziens neizgrūstītos, kompasa plāksnīte un karte kopā jāsaspiež un jātur pietiekami stingri.
  • Saglabājot iegūto iestatījumu, jāgriežas pašam/pašai, līdz kompasa adatiņa iegriežas paralēli kartes ziemeļu līnijām un kolbas bultai. Pirksta kompasa lietotāji var iepriekšējo punktu izlaist un savietot tikai kompasa bultu ar kartes līnijām. Šajā brīdī mūsu skatiens, kas seko kompasa malas virzienam, pārslīd pār karti un turpina to pašu virzienu uz priekšu dabā. Tur arī jādodas!
  • Plāksnītes kompasu var atcelt un ik pa brīdim tajā pārbaudīt uzlikto virzienu, kamēr ar īkšķi iezīmējam katru jauno atrašanās vietu kartē, kas skrējiena laikā tiek atpazīta. Pirksta kompasu vajag atstāt uz kartes. Skrējiena laikā kompasa stūris jāpārvieto pie katras jaunas atpazītās vietas virzienā uz nākamo punktu un no jauna jāpārbauda adatas un ziemeļu līnijas sakritība, kā arī paša virziens.


Cik nozīmīgs ir kompass?
Pati nozīmīgākā "ierīce", lai veiksmīgi orientētos, ir cilvēka prāts. vienīgā papildierīce, kas tik pieļauta, ir kompass. kompass ir nozīmīgs, lai noteiktu virzienu un orientētu karti tā, lai tā būtu saskaņā ar apvidu, bet vairumā apvidu ir iespējams veikt distanci arī bez kompasa. Arī vinnēt pasaules čempionātu. Orientēšanās bez kompasa ir kā izaicinājums un prasa nepārtrauktu koncentrēšanos. Grūtāk iziet distanci bez kompasa ir līdzenā vietā bez redzamiem orientieriem.


© 2007 - 2024, Magnets.lv | Izstrāde un uzturēšana: WebIzstrade.lv


Bildes un video


BAUSKAS ROGAININGS 2018

RĪGAS ČEMPIONĀTS 2018

BĒRNU SKOLIŅA

VASARAS MAGNĒTS 2017


Atbalstītāji

Sportident
Sodra
IK Auseklis  
Latvijas leļļu teātris   Tempur Rīgas meži

Sadarbības partneri
Jelgava Meridins Noskrien Ziemu