Rīgas Kausi 2019 / Riga Cup 2019sv 2019.04.14. 19:39
13.-14.04.2019.Makstenieki
Results - Rīgas Kausi 1.dienacreated by OE2010 © Stephan Krämer SportSoftware 2017

 
Women -8 (16)0,9 km5 C
PlStnoNameClubNatTimeDiff.
11041Katrīna CīruleAuseklis IKLAT7:510:00
21044Herta GrantskalnaKāpa OK/ Carnikavas novadsLAT9:52+2:01
31040Lizete KleinaAlnis-JNSC OKLAT11:49+3:58
41047Elīna BuleĶeguma NovadsLAT12:17+4:26
51046Renāte GraseOgre OK/SCLAT12:45+4:54
61038Alise PrauliņaAlnis-JNSC OKLAT12:58+5:07
71048Mila BogopolskaiaUZAO-team MoscowRUS13:04+5:13
81035Emīlija FreimaneAuseklis IKLAT13:45+5:54
91036Madlēna FreimaneAuseklis IKLAT13:55+6:04
101039Kate DaģeAlnis-JNSC OKLAT14:09+6:18
111037Šarlote VilciņaKāpa OKLAT16:10+8:19
121509Marta GediņaAuseklis IKLAT16:51+9:00
131307Emīlija CeliņaInd.LAT17:24+9:33
141325Maria ZhestovskayaLegendaRUS18:02+10:11
151045Anna PētersoneAuseklis IKLAT21:33+13:42
 
1042Monta KārkliņaIndividuāliLATmp
 
 
 
Women -10 (23)0,9 km5 C
PlStnoNameClubNatTimeDiff.
11014Luīze PloneAlnis-JNSC OKLAT5:490:00
21019Krista GrantskalnaKāpa OK/ Carnikavas novadsLAT7:03+1:14
31022Marta VaļģeZVOC-VBSSLAT7:28+1:39
41013Madara ZīberteAlnis-JNSC OKLAT7:49+2:00
51029Anete VintišaMadonas BJSS/OK AronaLAT9:20+3:31
61032Dārta Neringa KrastkalneSiguldas Sporta skolaLAT9:25+3:36
71021Milda OzoliņaSiguldas Sporta skolaLAT10:16+4:27
81031Undīne BajaleĶeguma NovadsLAT10:43+4:54
91016Elīza KoškinaAlnis-JNSC OKLAT11:31+5:42
101012Auguste ZīleAlnis-JNSC OKLAT12:02+6:13
111010Vera ZhukovaZhuki YaroslavlRUS12:26+6:37
121030Jasmīna KalniņaAuseklis IKLAT12:38+6:49
131027Estere NaudiņaMeridiānsLAT12:49+7:00
141015Kate AuziņaAlnis-JNSC OKLAT13:00+7:11
151023Emīlija LeitlandeZVOC-VBSSLAT13:20+7:31
161026Sofija SkrapceMeridiānsLAT13:47+7:58
171025Dārta LevkāneOgre OK/SCLAT16:42+10:53
181024Māra BērzeSiguldas Sporta skolaLAT17:52+12:03
191018Amanta MikijanskaAuseklis IKLAT26:08+20:19
 
1017Sofija Sveta GalvanovskaInd.LATmp
1020Darja ŽagataKāpa OKLATdns
1011Elizabete VilciņaKāpa OKLATdns
1028Made VecāMeridiānsLATdns
 
 
 
Women -12 (33)2,2 km7 C
PlStnoNameClubNatTimeDiff.
1942Grieta GrantskalnaKāpa OKLAT14:300:00
2914Ilze JumiķeAlnis-JNSC OKLAT14:33+0:03
3930Māra SegliņaAlnis-JNSC OKLAT15:47+1:17
4918Paula KirkumaKāpa OKLAT16:09+1:39
5932Alexandra TerekhovaSKRUM MoscowRUS16:11+1:41
6928Marta KalniņaOK Alūksne-Ape /Sm BJSSLAT16:36+2:06
7924Anete SalavaKāpa OKLAT16:57+2:27
8917Anete StabiņaAzimuts OK- Sm BJSSLAT18:24+3:54
9915Marta KonanovaLSR ANDIRUS18:28+3:58
10923Elīna DzirkaleAlnis-JNSC OKLAT19:01+4:31
11920Elīza OdriņaOgre OK/SCLAT21:50+7:20
12933Sanija AlksneCPSS/Meridiāns/PārgaujaLAT22:44+8:14
13922Elma BremzeOgre OK/SCLAT23:03+8:33
14941Kitija AbulaAzimuts OK- Sm BJSSLAT23:09+8:39
15936Annija OšāneSiguldas Sporta skolaLAT23:21+8:51
16926Evelīna KairišaAlnis-JNSC OKLAT24:24+9:54
17912Karlīna BaltiņaCPSS/Meridiāns/PārgaujaLAT24:29+9:59
18931Adriana KrastiņaMeridiānsLAT27:05+12:35
19934Adele BalanasaSiguldas Sporta skolaLAT27:06+12:36
20938Lauma JānelsiņaMeridiānsLAT30:08+15:38
21927Laura PuķīteMeridiānsLAT31:04+16:34
22916Anna Dzedone MeridiānsLAT31:16+16:46
23939Laura KrūmiņaAlnis-JNSC OKLAT35:10+20:40
24929Tīna FreimaneAuseklis IKLAT36:53+22:23
25911Sanija Purviņa MeridiānsLAT38:04+23:34
26937Elza EglīteZVOC-VBSSLAT38:09+23:39
27919Keita KavīteZVOC-VBSSLAT43:25+28:55
28913Elīna BiseniecePurva Bridējs OKLAT47:42+33:12
29925Viktorija AntoneZVOC-VBSSLAT1:02:08+47:38
 
935Evelīna SunepaMeridiānsLATmp
921Eva PetzāleAlnis-JNSC OKLATmp
940Katrīna LevkāneOgre OK/SCLATmp
943Patrīcija ValaineOgre OK/SCLATdns
 
 
 
Women -14 (25)2,9 km12 C
PlStnoNameClubNatTimeDiff.
1852Anete StrautaMadonas BJSS/OK AronaLAT19:580:00
2844Sanda LapiņaAuseklis IKLAT20:46+0:48
3854Elīze BremzeOgre OK/SCLAT22:59+3:01
4850Anastasiia SilakovaSKRUM MoscowRUS23:03+3:05
5838Marta Marija BirzkopeKāpa OKLAT23:15+3:17
6841Daniela KrasovskaSēlijas MežsLAT23:54+3:56
7839Aiga StrazdiņaOzonsLAT24:42+4:44
8830Sabīne StrazdiņaCPSS/Meridiāns/PārgaujaLAT24:49+4:51
9853Eva GraudaSiguldas Sporta skolaLAT25:21+5:23
10845Līva Elīza AndersoneOgre OK/SCLAT25:54+5:56
11840Liene Lice-LiciteKāpa OKLAT27:03+7:05
12843Ramona PoreitereOzons/RSPLAT27:16+7:18
13842Māra KrūmiņaAlnis-JNSC OKLAT27:21+7:23
14847Madara Ilze GrebūnaZVOC-VBSSLAT29:25+9:27
15848Elīza ZeiļukaAzimuts OK- Sm BJSSLAT33:18+13:20
16837Nikija BirumaZVOC-VBSSLAT33:49+13:51
17846Lote LamberteCPSS/Meridiāns/PārgaujaLAT34:47+14:49
18851Sendija LeonaGulbenes NBJSS/Pūznis OKLAT35:30+15:32
18833Elīza AtslēgaZVOC-VBSSLAT35:30+15:32
20849Julia PautovaLegenda VologdaRUS42:21+22:23
21832Ellea StingeSaldus OKLAT44:04+24:06
22831Patrīcija LaurenovaZVOC-VBSSLAT45:56+25:58
 
835Estere LaurenovaZVOC-VBSSLATdns
836Rūta DāboliņaCPSS/Meridiāns/PārgaujaLATdns
834Līva LočmeleAlnis-JNSC OKLATdns
 
 
 
Women -16 (28)4,0 km20 C
PlStnoNameClubNatTimeDiff.
1629Laura BerķeAuseklis IKLAT27:150:00
2613Kseniia ZasimovskaiaBALTIYSKIY BEREGRUS27:38+0:23
3627Agnese JaunmuktāneAzimuts OK- Sm BJSSLAT29:52+2:37
4611Leonarda BaltiņaCPSS/Meridiāns/PārgaujaLAT30:38+3:23
5622Elīza MadsenaMadonas BJSS/OK AronaLAT32:16+5:01
6626Anete Actiņa3ALAT33:17+6:02
7630Aleksandra PokhresnaiaBALTIYSKIY BEREGRUS33:22+6:07
8635Agate ŠicāneSēlijas MežsLAT33:29+6:14
9610Anda JaunmuktāneAzimuts OK- Sm BJSSLAT33:44+6:29
10633Līva CeraAuseklis IKLAT35:31+8:16
11634Madara CelmaAzimuts OK- Sm BJSSLAT35:39+8:24
12612Una Undīne DzērveKāpa OKLAT36:00+8:45
13620Diana KurguzkinaINGRIARUS36:14+8:59
14621Dārta PutneGulbenes NBJSS/Pūznis OKLAT36:40+9:25
15615Kristīne StoldereOzonsLAT38:00+10:45
16628Žozefīna ZavjalovaOgre OK/SCLAT38:56+11:41
17632Laine OdziļevičaSēlijas MežsLAT41:16+14:01
18614Paula BaltmaneAuseklis IKLAT41:33+14:18
19617Kitija ElksneSēlijas MežsLAT42:18+15:03
20623Anna BuholcaAlnis-JNSC OKLAT43:22+16:07
21624Anni LoukusaIisuFIN45:06+17:51
22631Madara BērziņaGulbenes NBJSS/Pūznis OKLAT51:19+24:04
23619Elīna Kristiāna ZeltiņaAuseklis IKLAT1:04:19+37:04
24618Laura Luīze BirzgaleZVOC-VBSSLAT1:06:36+39:21
 
625Tīna Kate SpektoreAuseklis IKLATmp
616Dina PalsaCPSS/Meridiāns/PārgaujaLATmp
637Annija ArtemovičaCPSS/Meridiāns/PārgaujaLATdns
636Aiga Irbe BlūmaAuseklis IKLATdns
 
 
 
Women -18 (17)4,4 km20 C
PlStnoNameClubNatTimeDiff.
1214Anastasiya BotovaKuzmolovoRUS27:340:00
2210Elza ĶuzeAlnis-JNSC OKLAT28:15+0:41
3213Kristīne BrunereCPSS/Meridiāns/PārgaujaLAT29:39+2:05
4215Aija Denija TrēziņaZVOC-VBSSLAT30:05+2:31
5212Elizaveta BotovaKuzmolovoRUS30:34+3:00
6209Anna Emīlija SutaZVOC-VBSSLAT32:14+4:40
7202Agnija CauneAzimuts OK- Sm BJSSLAT32:35+5:01
8204Zanda StabiņaAzimuts OK- Sm BJSSLAT36:56+9:22
9200Tabita Tīna LūkaSēlijas MežsLAT37:13+9:39
10211Laura Nikola PinneSēlijas MežsLAT38:33+10:59
11206Taiga LazdāneAuseklis IKLAT39:01+11:27
12208Alise ZagorskaAuseklis IKLAT39:40+12:06
13201Emīlija Anna StaģeAuseklis IKLAT42:56+15:22
14205Iina LoukusaIisuFIN49:21+21:47
15207Ieva UrkevicaOzons/RSPLAT1:44:21+1:16:47
 
216Kristīne BerķeAuseklis IKLATmp
203Arleta ApsīteAlnis-JNSC OKLATdns
 
 
 
Women -20 (15)4,4 km20 C
PlStnoNameClubNatTimeDiff.
1234Vilma AlberingaBurkānciems OKLAT29:390:00
2224Magda CigleKāpa OKLAT30:22+0:43
3232Elīza OzolaAuseklis IKLAT32:20+2:41
4228Signe SirmāAlnis-JNSC OKLAT32:57+3:18
5231Mariia BlinovaINGRIARUS34:35+4:56
6230Elizabete LočmeleBurkānciems & Co VSK/VBSSLAT35:04+5:25
7229Sabīne ValtasaSaldus OKLAT35:50+6:11
8223Arta Renāte RulleZVOC-VBSSLAT36:39+7:00
9221Sintija OzolaZVOC-VBSSLAT38:42+9:03
10225Elīna KrēmereCPSS/Meridiāns/PārgaujaLAT40:46+11:07
11227Laura Elīza LapiņaAuseklis IKLAT41:13+11:34
12226Elīna SkopāneAzimuts OK- Sm BJSSLAT43:13+13:34
13222Paula Līga AlksneAuseklis IKLAT45:37+15:58
14220Ieva StoldereOzonsLAT50:01+20:22
15233Emīlija RadzevičaOzonsLAT51:02+21:23
 
 
 
Women 21E (18)5,8 km26 C
PlStnoNameClubNatTimeDiff.
1101Sandra GrosbergaCPSS/Meridiāns/PārgaujaLAT32:570:00
2103Laura VīķeKāpa OKLAT34:26+1:29
3102Līga ValdmaneZVOC-VBSSLAT36:26+3:29
4106Gabija RazaityteSK IGTISALTU37:38+4:41
5105Inga DambePaimion rastiLAT37:57+5:00
6104Annika RihmaaAlūksne OKLAT39:04+6:07
7107Irita PuķīteKāpa OKLAT39:50+6:53
8110Päivi AutioHiisirastiFIN40:24+7:27
9108Kristina SmirnovaINGRIARUS41:03+8:06
10109Aija SkrastiņaBriksnis SKLAT41:07+8:10
11111Kristīne BertukaCPSS/Meridiāns/PārgaujaLAT41:17+8:20
12114Kirti RebaneMercuryEST41:46+8:49
13113Elīna KārkliņaMežmalas / MadonaLAT43:25+10:28
14115Laura SavickaAzimuts OK- Sm BJSSLAT44:04+11:07
15112Liene BrūveleAzimuts OK- Sm BJSSLAT45:35+12:38
16117Anna Eleonora FreimaneAuseklis IKLAT46:14+13:17
17118Jana Marta IvanovskaAzimuts OK- Sm BJSSLAT57:47+24:50
18116Åsa OtterbjörkUmeå OKSWE58:14+25:17
 
 
 
Women 21A (18)4,4 km20 C
PlStnoNameClubNatTimeDiff.
1244Liene TamužaOzonsLAT33:490:00
2251Ieva RukšāneKāpa OKLAT33:53+0:04
3237Anastasiia MurzinaBALTIYSKIY BEREGRUS34:40+0:51
4247Līga MeļķerteSaldus OKLAT36:05+2:16
5249Dace BužaCPSS/Meridiāns/PārgaujaLAT36:22+2:33
6252Ieva BaltriukaiteKopa OKLTU39:03+5:14
7243Agnieszka KocińskaUMKS Orkan OstródaPOL39:09+5:20
8246Kristina VirsilaiteOK KOPALTU39:31+5:42
9245Ieva NāgeleKāpa OKLAT40:04+6:15
10241Ilvija JakāneAuseklis IKLAT40:11+6:22
10248Elizaveta ReshetnyakST4RUS40:11+6:22
12242Polina KirianovaINGRIARUS41:22+7:33
13240Līva VeļķereAlūksne OKLAT41:25+7:36
14253Daiga JermakaZiemeļkurzeme OKLAT43:39+9:50
15239Kinga GórskaUMKS Orkan OstródaPOL44:16+10:27
16236Alina KirichenkoINGRIARUS51:56+18:07
17238Tais VakroomSRD SKLAT52:12+18:23
18250Linda VabulnieceAlūksne- Ape OKLAT1:00:02+26:13
 
 
 
Women 21B (13)4,0 km20 C
PlStnoNameClubNatTimeDiff.
1641Ekaterina BlinovaINGRIARUS40:130:00
2646Ilona KalniņaAuseklis IKLAT40:25+0:12
3651Kristiāna BrenceTEIKAS KALNSLAT42:31+2:18
4645Julia KupchenokST4RUS42:43+2:30
5652Joanne Anana-SaranenPihkaniskatFIN46:33+6:20
6644Kristīne BērziņaKaupietisLAT48:06+7:53
7643Dace GoškoAuseklis IKLAT49:01+8:48
8649Zane VitenbergaInd.LAT49:57+9:44
9648Džoanna MitenieceKURMIS OKLAT56:34+16:21
10647Gunta NeijaPēdējās vietas pavēlniekiLAT58:26+18:13
11640Līga CeraAuseklis IKLAT59:45+19:32
12650Julia KurguzkinaINGRIARUS1:04:24+24:11
 
642Katrīna Miška-IdūInd.LATdns
 
 
 
Women 35- (13)4,4 km20 C
PlStnoNameClubNatTimeDiff.
1262Tiina VäreSomeron EsaFIN31:540:00
2272Ieva MauliņaBriksnis SKLAT33:25+1:31
3269Ilona DaģeAlnis-JNSC OKLAT34:01+2:07
4264Zanda AbzaloneCPSS/Meridiāns/PārgaujaLAT34:32+2:38
5267Linda KrūmiņaBriksnis SKLAT35:06+3:12
6261Julia BolshakovaLegendaRUS37:01+5:07
7266Zane DzirkaleAlnis-JNSC OKLAT37:22+5:28
8265Māra VilciņaKāpa OKLAT38:40+6:46
9260Anna ZhukovaZhuki YaroslavlRUS39:10+7:16
10268Nataļja PeļepecaIndividuāliLAT40:51+8:57
11271Baiba BirznieceInd.LAT40:58+9:04
 
263Agnese DzērveKāpa OKLATmp
270Linda MātereInd.LATdns
 
 
 
Women 40- (26)4,4 km20 C
PlStnoNameClubNatTimeDiff.
1289Elli VirtaLynxFIN29:150:00
2290Ekaterina RebrovaSKRUM MoscowRUS33:46+4:31
3292Zaiga OzoliņaKāpa OKLAT34:09+4:54
4297Anita SaulīteAuseklis IKLAT35:29+6:14
5304Lolita KauķeBriksnis SKLAT36:10+6:55
6300Dina ZobenaPurva Bridējs OKLAT36:20+7:05
7298Ieva GodiņaAzimuts OK- Sm BJSSLAT36:25+7:10
8291Anžela ŠapovalovaAuseklis IKLAT36:55+7:40
9286Elīna AndersoneSaldus OKLAT39:50+10:35
10283Dace Rība-BaltiņaCPSS/Meridiāns/PārgaujaLAT40:30+11:15
11302Ilze VilksAuseklis IKLAT41:46+12:31
12282Aija FeldmaneInd.LAT41:59+12:44
13284Elena BogopolskaiaUZAO-team MoscowRUS44:11+14:56
14296Inese BajāreTOSK Eko OLAT45:13+15:58
15285Agnese BaltmaneAuseklis IKLAT45:37+16:22
16301Ilze TropaInd.LAT46:00+16:45
17287Eva Haberkorne-VimbaZiemeļkurzeme OKLAT46:17+17:02
18295Evija KarlsoneOzonsLAT46:59+17:44
19288Liene ZapereckaIndividuāliLAT47:50+18:35
20303Vaida ReinartaitėFortūna OKLTU48:39+19:24
21280Ruta PoikāneAuseklis IKLAT49:46+20:31
22299Ineta PopēnaIndividuāliLAT49:48+20:33
23294Liene KreicbergaPurva Bridējs OKLAT49:59+20:44
24281Anastasia VanyushinaSKRUM MoscowRUS51:51+22:36
25293Ilona HeinrihsoneAuseklis IKLAT1:00:04+30:49
261506Ilze VanagaMadonas BJSS/OK AronaLAT1:05:34+36:19
 
 
 
Women 45- (19)4,4 km17 C
PlStnoNameClubNatTimeDiff.
1574Ilze LapiņaZiemeļkurzeme OKLAT31:460:00
2584Jana LepiksoneAuseklis IKLAT35:27+3:41
3586Evija SkrastiņaInd.LAT36:42+4:56
4570Ilze SkangaleKURMIS OKLAT37:57+6:11
5579Yulia ZavialovaOmega MoscowRUS38:35+6:49
6572Jolanta BuraAuseklis IKLAT38:36+6:50
7578Elgita StrazdiņaPurva Bridējs OKLAT40:41+8:55
8515Sarma Novicāne LazdāneAuseklis IKLAT42:00+10:14
9580Ineta LaizāneSiguldaLAT43:42+11:56
10585Maria YashchenkoOmega MoscowRUS44:03+12:17
11581Anna KonanovaLSR ANDIRUS45:44+13:58
12587Iveta VeļķereAlūksne OKLAT46:23+14:37
13583Rima BačkienėFortūnaLTU47:46+16:00
14575Lāsma ŠlosbergaInd.LAT54:19+22:33
15576Gita GaisaAlnis-JNSC OKLAT55:31+23:45
16571Ella ShvedSRD SKLAT56:30+24:44
17582Santa BlūmaAlnis-JNSC OKLAT59:48+28:02
 
573Anastasia MeskinaO-KuncevoRUSdns
577Julia GussakORIENTA KUNCHEVORUSdns
 
 
 
Women 50- (16)4,4 km17 C
PlStnoNameClubNatTimeDiff.
1600Lidia ShorokhovaMoscow, Izmailovo.RUS33:430:00
2594Inta MihailovaAuseklis IKLAT35:07+1:24
3596Līga VirbuleTaka TOKLAT35:26+1:43
4593Anna Karin NilssonUmeå OKSWE35:41+1:58
5599Daiga KrēsliņaPūznis OKLAT36:01+2:18
6592Aari TalverSK MercuryEST39:12+5:29
7603Gunta LebedokaKURMIS OKLAT39:50+6:07
8597Videga GaigalaAzimuts OK- Sm BJSSLAT42:08+8:25
9605Vija ŠiltereAuseklis IKLAT42:37+8:54
10598Galina TsvetaevaKorolev-RUSRUS43:56+10:13
11591Galina PigarevaInd.LAT47:41+13:58
12595Līga VabulnieceAlūksne-Ape OKLAT47:53+14:10
13604Maret ViiraViimsiEST49:38+15:55
14602Jaana ShvedSRD SKLAT1:05:48+32:05
 
590Kaiva SkalbiņaAuseklis IKLATdnf
601Inguna ČākureAlnis-JNSC OKLATdns
 
 
 
Women 55- (14)4,0 km20 C
PlStnoNameClubNatTimeDiff.
1655Airi AlnekOK VõruEST34:160:00
2663Baiba OzolaMona OKLAT34:59+0:43
3664Linda VerbrakenTROL.BEBEL38:22+4:06
4659Gunta DudeleAzimuts OK- Sm BJSSLAT39:40+5:24
5658Iveta PriedīteSaldus OKLAT41:38+7:22
6667Riina LaevAuseklis IKLAT42:41+8:25
7666Baiba ZariņaOzonsLAT44:58+10:42
8660Silvija PenkuleSaldus OKLAT47:36+13:20
9668Rota ŠņukaBebriLAT48:36+14:20
10665Inta PoriķeAlnis-JNSC OKLAT50:10+15:54
11661Ilze LaureAuseklis IKLAT50:41+16:25
12662Sari JetsonenOC-DUBHEFIN50:45+16:29
13657Ieva RozentāleMona OKLAT54:08+19:52
14656Vita VestmaneMona OKLAT58:22+24:06
 
 
 
Women 60- (12)4,0 km20 C
PlStnoNameClubNatTimeDiff.
1678Viktoriia FershalovaBALTIYSKIY BEREGRUS37:470:00
2672Velga BušaMona OKLAT40:10+2:23
3680Ārija ŠinkeKāpa OKLAT42:26+4:39
4679Ilze TāseOgre OK/SCLAT44:44+6:57
5670Inese PurgaileBebriLAT46:20+8:33
6676Māra PutniņaMežmalas / MadonaLAT47:50+10:03
7677Ulla LehtoKySFIN48:58+11:11
8674Daina GredzenaSaldus OKLAT55:36+17:49
9671Tamara KosmacevaKāpa OK/ Carnikavas novadsLAT1:00:48+23:01
10675Choprix No?lleAlta?rBEL1:21:14+43:27
 
681Aija AlksneCPSS/Meridiāns/PārgaujaLATdns
673Alīda ĀbolaOzonsLATdns
 
 
 
Women 65- (13)4,0 km20 C
PlStnoNameClubNatTimeDiff.
1697Ruta KukkaKāpa OKLAT40:200:00
2693Lauma ŽilkoKāpa OKLAT43:22+3:02
3689Sirpa LakanenRaja-Karjalan SuunnistajatFIN43:32+3:12
4688Inara GipsleKURMIS OKLAT45:40+5:20
5691Alina KazantsevaNovmeridianRUS47:17+6:57
6687Sirpa KoivulaHelsingin suunnistajat (HS)FIN47:37+7:17
7690Ligita GrundeKāpa OKLAT49:59+9:39
8696Arja NurminenValkeakosken HakaFIN50:40+10:20
9695Rudīte ŠternaSiguldaLAT52:34+12:14
10694Pirjo KarvonenSuomusjärven SisuFIN54:40+14:20
11686Pirjo KarvonenIisalmen VisaFIN58:06+17:46
12692Cathy DawsonGafanhori GAFAGBR1:03:13+22:53
13685Mudīte AlksneJēkaba aģentūraLAT1:27:00+46:40
 
 
 
Women 70- (5)3,6 km15 C
PlStnoNameClubNatTimeDiff.
1742Tatiana RiazanskaiaMoscow-KuntsevoRUS40:440:00
2743Māra PlaudeDR-KrastsLAT41:28+0:44
3741Ritva KajavaHämeenlinnan SuunnistajatFIN42:05+1:21
 
740Vaira ČerniševaZiemeļkurzeme OKLATmp
744Irma LiljeströmHelsingin SuunnistajatFINdns
 
 
 
Women 75- (11)3,6 km15 C
PlStnoNameClubNatTimeDiff.
1758Māra BolšteinaAlnis-JNSC OKLAT37:480:00
2756Tuula TulokasSuomusjärvn SisuFIN51:15+13:27
3751Maira LiepaPrizmaLAT54:26+16:38
4759Pirkko TahvanainenHollolan Urheilijat-46FIN1:01:24+23:36
5750Maimu TornbergOK KooperaatorEST1:04:14+26:26
6755Anneli VilppolaIisuFIN1:05:41+27:53
7757Jūlija ZvirgzdeSeniorsLAT1:09:57+32:09
8752Marja RaatikkaHelsingin Suunnistajat HSFIN1:23:19+45:31
9760Ināra ŠampiņaPrizmaLAT1:26:49+49:01
 
754Eeva TanskaEspoon SuuntaFINmp
753Anna SlavinaMona OKLATdns
 
 
 
Women 80- (3)3,6 km15 C
PlStnoNameClubNatTimeDiff.
1747Aija AndersoneSeniorsLAT46:120:00
2746Ilze BruceSaldus OKLAT48:12+2:00
3745Velta ZjatkovaAlnis-JNSC OKLAT1:08:04+21:52
 
 
 
Women 85- (1)1,9 km9 C
PlStnoNameClubNatTimeDiff.
11090Raisa MazzariņaSeniorsLAT36:270:00
 
 
 
Men -8 (15)0,9 km5 C
PlStnoNameClubNatTimeDiff.
1995Luka KonanovLSR ANDIRUS9:280:00
21004Kārlis SkujenieksOzonsLAT12:09+2:41
3990Teodors ŠampiņšAuseklis IKLAT12:40+3:12
4992Toms PrauliņšAlnis-JNSC OKLAT12:57+3:29
51002Samuel SaranenPihkaniskatFIN13:02+3:34
6994Klāvs BižānsAuseklis IKLAT13:05+3:37
71003Gustavs ĻašsBriksnis SKLAT13:22+3:54
8999Teodors VimbaZiemeļkurzeme OKLAT13:30+4:02
9997Gustavs ArnicansKāpa OK/ Carnikavas novadsLAT13:36+4:08
101000Viktors LablaiksĶeguma NovadsLAT14:18+4:50
11993Kristaps KrūmiņšAlnis-JNSC OKLAT14:40+5:12
12991Roberts ŠvalbeAlnis-JNSC OKLAT15:37+6:09
13998Roberts KazaksKāpa OKLAT17:44+8:16
141005Marks UmmersInd.LAT19:50+10:22
 
996Atis VārtukapteinisAuseklis IKLATmp
 
 
 
Men -10 (40)0,9 km5 C
PlStnoNameClubNatTimeDiff.
1954Lars Anders LuiksKāpa OKLAT5:460:00
21500Sebastians JanovsSiguldas Sporta skolaLAT6:48+1:02
3980Miks LiepiņšMeridiānsLAT7:02+1:16
4976Teodors RebinovsMeridiānsLAT7:39+1:53
5966Kristofers ZelčānsOgre OK/SCLAT7:59+2:13
6975Edvards RebinovsMeridiānsLAT8:16+2:30
7959Normunds TjuniņšZVOC-VBSSLAT8:27+2:41
8965Valters JonikānsOgre OK/SCLAT8:35+2:49
9968Ralfs SebrisMeridiānsLAT8:38+2:52
10972Armands KrastiņšMeridiānsLAT8:44+2:58
11956Lenarts StraumeAuseklis IKLAT9:05+3:19
12952Oskars ErmansonsSiguldas Sporta skolaLAT9:53+4:07
13953Kornei KonanovLSR ANDIRUS9:59+4:13
14984Kārlis Jānis StrazdiņšKāpa OKLAT10:30+4:44
15981Alexsei BotovKuzmolovoRUS10:41+4:55
16962Artūrs Jānis KrastiņšĶeguma NovadsLAT11:04+5:18
17985Mareks KamšsĶeguma NovadsLAT11:17+5:31
18967John AnanaPihkaniskatFIN11:22+5:36
19970Anita StieciņaMeridiānsLAT11:33+5:47
20961Renārs RužaCPSS/Meridiāns/PārgaujaLAT11:42+5:56
21963Arturs AlsbergsĶeguma NovadsLAT11:51+6:05
22986Sandijs GabrānsAuseklis IKLAT11:52+6:06
23983Jēkabs KossovičsĶeguma NovadsLAT12:01+6:15
241001Ralfs GabranovsOgre OK/SCLAT12:04+6:18
25974Jēkabs GraudumsMeridiānsLAT12:15+6:29
26957Matiss UtansKāpa OK/ Carnikavas novadsLAT12:29+6:43
27964Lauris LiepaOgre OK/SCLAT12:46+7:00
28973Miks GraudumsMeridiānsLAT14:40+8:54
29977Egons OzoliņšMeridiānsLAT15:01+9:15
301314Kristers HmeļņickisInd.LAT15:50+10:04
31955Niklāvs StaņaAuseklis IKLAT17:40+11:54
32978Pauls DreibantsMeridiānsLAT19:51+14:05
33969Kristiāns Gackis MeridiānsLAT27:57+22:11
 
950Oskars GillsAuseklis IKLATmp
951Gustavs SaulājsAlnis-JNSC OKLATmp
971Teodors GrāpisMeridiānsLATdns
960Haralds SalavsKāpa OKLATdns
958Roberts RudītisKāpa OKLATdns
982Kristers NenišķisSēlijas MežsLATdns
979Ernests DumpisMeridiānsLATdns
 
 
 
Men -12 (34)2,2 km7 C
PlStnoNameClubNatTimeDiff.
1889Roberts GraudinsKāpa OKLAT12:230:00
2890Rasmus TöyryläKySFIN12:25+0:02
3880Rudolfs GraudinsKāpa OKLAT12:27+0:04
4898Renārs GrasisOgre OK/SCLAT12:44+0:21
5896Lūkass SiliņšOgre OK/Ķeguma novadsLAT13:56+1:33
6901Adrians ZaķisAzimuts OK- Sm BJSSLAT14:57+2:34
7887Bruno ŠternsOgre OK/SCLAT16:07+3:44
8895Mārtiņš CīrulisAuseklis IKLAT17:02+4:39
9873Rūdolfs GillsAuseklis IKLAT17:59+5:36
10903Danila GalejevsKāpa OKLAT19:12+6:49
11899Jēkabs PoikānsAuseklis IKLAT19:50+7:27
12876Kevins ŠvalbeAlnis-JNSC OKLAT21:40+9:17
13883Olivers PlociņšOgre OK/SCLAT21:44+9:21
14892Emīls TarassAzimuts OK- Sm BJSSLAT22:34+10:11
15885Roberts UlmisOgre OK/SCLAT23:31+11:08
16882Pavel ZhukovZhuki YaroslavlRUS26:33+14:10
17902Emīls Dāvis GelbergsZVOC-VBSSLAT27:40+15:17
18874Peteris ArnicansKāpa OK/ Carnikavas novadsLAT29:05+16:42
19900Toms UtansKāpa OK/ Carnikavas novadsLAT31:55+19:32
20904Jānis BižānsAuseklis IKLAT32:12+19:49
21894Mikus SaurinsKāpa OKLAT32:31+20:08
22893Emīls VilkaušsAlnis-JNSC OKLAT34:25+22:02
23881Ernests LevkānsOgre OK/SCLAT35:10+22:47
24879Reino UrpensZVOC-VBSSLAT37:32+25:09
25891Kristofers KančsKāpa OKLAT39:00+26:37
26878Leo BogopolskiiUZAO-team MoscowRUS39:05+26:42
27871Arvils ApsītisAuseklis IKLAT39:18+26:55
28886Georgs GediņšAuseklis IKLAT48:20+35:57
29872Helvijs TupureinsKāpa OKLAT48:32+36:09
30875Roberts PeičsInd.LAT50:02+37:39
 
888Maksims RogožinsStiga OKLATmp
884Ralfs PrauliņšAlnis-JNSC OKLATmp
897Ricards LacisKāpa OKLATmp
877Emīls BulsĶeguma NovadsLATmp
 
 
 
Men -14 (56)2,9 km12 C
PlStnoNameClubNatTimeDiff.
1809Edvards ZvirgzdiņšAuseklis IKLAT15:280:00
2816Dāvis VintišsMadonas BJSS/OK AronaLAT16:19+0:51
3812Uvis SproģisAlūksne-Ape OK/ Sm BJSSLAT16:56+1:28
4814Audris Odo VītoliņšOgre OK/SCLAT17:14+1:46
5795Kristers LārmanisAlūksne-Ape OK/ Sm BJSSLAT17:37+2:09
6806Mārtiņš DzenītisMadonas BJSS/OK AronaLAT18:08+2:40
7778Roberts KirkumsKāpa OKLAT18:13+2:45
8805Uvis ŠolmanisAuseklis IKLAT18:16+2:48
9799Emīls SaulīteAuseklis IKLAT18:26+2:58
10773Ritvars ĻepeškinsMadonas BJSS/OK AronaLAT19:25+3:57
11792Emīls LecinskisKāpa OKLAT19:36+4:08
12794Roberts ŠampiņšAuseklis IKLAT19:41+4:13
13771Gleb PavlovskiyBALTIYSKIY BEREGRUS20:35+5:07
14798Jānis ŽugrisOgre OK/SCLAT20:57+5:29
15765Pēteris GailisZVOC-VBSSLAT21:15+5:47
16796Edvards KrūmiņšAlnis-JNSC OKLAT21:21+5:53
17775Rinalds RužaCPSS/Meridiāns/PārgaujaLAT21:32+6:04
18785Mārtiņš MežsargsSiguldaLAT21:33+6:05
19788Ričards BisenieksPurva Bridējs OKLAT21:37+6:09
20786Renārs VagulisGulbenes NBJSS/Pūznis OKLAT21:54+6:26
21793Gustavs PlonisAlnis-JNSC OKLAT21:56+6:28
22787Patriks Gustavs RinkevičsOgre OK/SCLAT22:09+6:41
23810Emīls ŠulcsOgre OK/SCLAT22:28+7:00
24804Roberts ArnicansKāpa OKLAT22:43+7:15
25797Jēkabs GediņšAuseklis IKLAT22:57+7:29
26807Kristofers PlociņšOgre OK/SCLAT23:52+8:24
27800Jānis OšiņšAzimuts OK- Sm BJSSLAT24:38+9:10
28802Edijs ČākursNaukšēniLAT25:14+9:46
29791Francis VimbaAuseklis IKLAT25:46+10:18
30790Dainārs BušsAzimuts OK- Sm BJSSLAT25:57+10:29
31811Ivan TerekhovSKRUM MoscowRUS26:09+10:41
32808Kārlis OšsAlnis-JNSC OKLAT26:32+11:04
33815Valērijs LeonsGulbenes NBJSS/Pūznis OKLAT26:40+11:12
34769Ričards GirgensonsSiguldas Sporta skolaLAT27:32+12:04
35817Emīls Gustavs GulbisOgre OK/SCLAT30:17+14:49
36781Nauris PinneSēlijas MežsLAT31:35+16:07
37767Pāvels RogožinsStiga OKLAT31:51+16:23
38803Toms KaļvaOgre OK/SCLAT33:47+18:19
39779Toms ĢērmanisAuseklis IKLAT33:51+18:23
40770Markuss MālnieksAuseklis IKLAT34:50+19:22
41789Gavriils KņigaOzons/RSPLAT35:34+20:06
42784Pauls Olafs StraumeAuseklis IKLAT39:47+24:19
43768Kristers SidorovsOgre OK/SCLAT40:14+24:46
44783Ričards ZībertsAlnis-JNSC OKLAT41:42+26:14
45820Mikus FelcsOzons/RSPLAT44:50+29:22
46801Gustavs FolkmanisOzons/RSPLAT46:08+30:40
47818Rojs BergsĶeguma NovadsLAT1:02:49+47:21
48766Edgars MalnačsOzons/RSPLAT1:11:00+55:32
49774Lauris KokinsGulbenes NBJSS/Pūznis OKLAT1:13:25+57:57
 
813Matias LiljeströmHelsingin SuunnistajatFINmp
819Matīss Ričards RozenbergsAlnis-JNSC OKLATmp
772Markus GrasisAuseklis IKLATdns
782Adrians KuģenieksOgre OK/SCLATdns
777Mikus NenišķisSēlijas MežsLATdns
776Mārcis DzērveKāpa OKLATdns
780Ernests MalējsCPSS/Meridiāns/PārgaujaLATdns
 
 
 
Men -16 (31)4,8 km22 C
PlStnoNameClubNatTimeDiff.
1430Matīss SaulīteAuseklis IKLAT26:230:00
2409Artems BabinsMadonas BJSS/OK AronaLAT27:47+1:24
3412Emīls LazdānsAuseklis IKLAT28:01+1:38
4424Gustavs StaņaAuseklis IKLAT28:29+2:06
5400Austris KalniņšAlūksne-Ape OK/ Sm BJSSLAT30:08+3:45
6404Uģis BeķerisMadonas BJSS/OK AronaLAT30:26+4:03
7410Mārcis JansonsCPSS/Meridiāns/PārgaujaLAT30:40+4:17
8417Jēkabs LočmelisBurkānciems OKLAT31:08+4:45
9422Luka KisilINGRIARUS32:01+5:38
10403Normunds ZaharānsGulbenes NBJSS/Pūznis OKLAT32:03+5:40
11405Rasmus ErikssonUmeå OKSWE32:34+6:11
12429Jēkabs SegliņšAlnis-JNSC OKLAT32:53+6:30
13402Alvis MiglavsZVOC-VBSSLAT34:03+7:40
14414Matīss TimermanisCPSS/Meridiāns/PārgaujaLAT34:22+7:59
15423Oskar ÅdahlUmeå OKSWE34:34+8:11
16408Ronalds AleksānsOgre OK/SCLAT34:52+8:29
17420Jurģis Egons StrazdiņšKāpa OKLAT37:09+10:46
18401Emīls UmmersAuseklis IKLAT37:24+11:01
19428Arvīds GillsAuseklis IKLAT38:46+12:23
20413Jēkabs Toms AndersonsOgre OK/SCLAT39:04+12:41
21411Mārcis GraudumsMadonas BJSS/OK AronaLAT39:10+12:47
22418Jesper RamebäckUmeå OKSWE40:29+14:06
23426Renārs KļaviņšAzimuts OK- Sm BJSSLAT44:21+17:58
24406Klāvs PļaviņšMadonas BJSS/OK AronaLAT44:47+18:24
25407Ermīns NeilandsGulbenes NBJSS/Pūznis OKLAT51:01+24:38
26421Mārcis PupainisOzons/RSPLAT52:58+26:35
27425Yan BrilliantovINGRIARUS54:18+27:55
28415Roope AhopeltoIisuFIN1:07:54+41:31
29419Ādams SūnaOzons/RSPLAT1:16:27+50:04
 
427Jānis DeksnisOzons/RSPLATdnf
416Mārtiņš Reinis TropsCPSS/Meridiāns/PārgaujaLATdns
 
 
 
Men -18 (15)5,8 km25 C
PlStnoNameClubNatTimeDiff.
1132Dāvis ŠolmanisAuseklis IKLAT30:310:00
2126Nils CiglisKāpa OKLAT33:17+2:46
3129Kārlis StradiņšAuseklis IKLAT33:20+2:49
4135Rihards GailisAuseklis IKLAT33:54+3:23
5134Andris SvilānsOgre OK/SCLAT34:16+3:45
6130Emīls ZērnisSaldus OKLAT34:41+4:10
7124Kārlis NeimanisCPSS/Meridiāns/PārgaujaLAT35:32+5:01
8123Ralfs Jānis EižvertiņšAlnis-JNSC OKLAT36:18+5:47
9128Jēkabs Niklāvs JanovsSiguldas takasLAT37:06+6:35
10127Kristiāns StaņaAuseklis IKLAT38:00+7:29
11125Pauls AlberingsBurkānciems OKLAT38:43+8:12
12133Jakob NilssonUmeå OKSWE39:14+8:43
13121Mārcis Klāvs BeitānsAuseklis IKLAT40:12+9:41
14122Viktor HolmgrenUmeå OKSWE42:50+12:19
15131Mārcis ZariņšOzons/RSPLAT45:06+14:35
 
 
 
Men -20 (8)5,8 km25 C
PlStnoNameClubNatTimeDiff.
1145Rihards KrūmiņšAlnis-JNSC OKLAT30:280:00
2141Daniil BotyginINGRIARUS33:06+2:38
3146Edijs DzalbsCPSS/Meridiāns/PārgaujaLAT34:21+3:53
4147Ansis PoikānsAuseklis IKLAT34:46+4:18
5143Matīss LeitlandsBurkānciems OKLAT35:15+4:47
6140Kristaps BrunersCPSS/Meridiāns/PārgaujaLAT35:46+5:18
7142Rihards KnētsCPSS/Meridiāns/PārgaujaLAT37:31+7:03
8144Rūdolfs Matīss VimbaZVOC-VBSSLAT38:20+7:52
 
 
 
Men 21E (32)7,4 km29 C
PlStnoNameClubNatTimeDiff.
11Lauri SildAlūksne OKLAT33:520:00
210Artjoms RekuņenkoMežmalas / MadonaLAT34:16+0:24
35Konstantin SerebrianitskiiKuzmolovoRUS34:49+0:57
32Edgars BertuksAlūksne OKLAT34:49+0:57
54Uldis UpītisKāpa OKLAT35:10+1:18
66Jānis KrūmiņšBriksnis SKLAT36:51+2:59
717Valters ReneslācisOgre OK/SCLAT37:07+3:15
820Alvis ReinsonsMežmalas / MadonaLAT37:38+3:46
97Ilari SulkulaVaajakosken TeräFIN37:44+3:52
1012Anatolijs TarasovsBūdaskalnsLAT38:28+4:36
1126Andris GailisAuseklis IKLAT38:39+4:47
1216Ainārs DrozdsCPSS/Meridiāns/PārgaujaLAT38:47+4:55
1325Mārtiņš SkujenieksOzonsLAT39:01+5:09
1413Matīss SlikšjānisAzimuts OK- Sm BJSSLAT39:06+5:14
158Viacheslav KlimenkoKuzmolovoRUS39:48+5:56
1631Mikus ZvirbulisOgre OK/SCLAT40:12+6:20
1721Valts UlmanisAuseklis IKLAT40:43+6:51
1814Kristaps JaudzemsSaldus OKLAT41:28+7:36
1932Guntars ŠmitiņšPurva Bridējs OKLAT42:15+8:23
2019Edgars UstinovsOgre OK/SCLAT42:36+8:44
2123Aivis ŠiliņšAlnis-JNSC OKLAT42:47+8:55
2228Ivars CeliņšCPSS/Meridiāns/PārgaujaLAT42:52+9:00
2327Jānis SkujenieksOzonsLAT43:14+9:22
2429Gatis BaronsKāpa OKLAT45:09+11:17
2515Artem SotkinYaroslavlRUS45:35+11:43
2618Maxim SimakovOmega MoscowRUS48:16+14:24
2711Henrik PerssonUmeå OKSWE49:04+15:12
289Mattias JohanssonUmeå OKSWE50:51+16:59
2922Grégoire VandeghinsteHOCBEL51:20+17:28
3024Karolis LimantasSK SakasLTU52:05+18:13
 
30Kalvis BrūnsOzonsLATmp
3Andris JubelisMežmalas / MadonaLATdns
 
 
 
Men 21A (18)5,8 km25 C
PlStnoNameClubNatTimeDiff.
1165Stanislav ChistyakovAlye Parusa 1210RUS35:330:00
2153Krišjānis MezulisZiemeļkurzeme OKLAT36:37+1:04
3163Mikko SalervoLynxFIN36:55+1:22
4151Jānis ŽideļūnsAuseklis IKLAT37:10+1:37
5154Oskars SeilisSurikatiLAT37:48+2:15
6159Daniils OzoliņšAuseklis IKLAT37:51+2:18
7158Ilya MogilnyINGRIARUS37:53+2:20
8152Vents LupkinsAzimuts OK- Sm BJSSLAT38:52+3:19
9168Ēriks LebedoksKURMIS OKLAT39:00+3:27
10164Yauheni KaraliouBNTUBLR42:39+7:06
11157Juris ŽideļūnsAuseklis IKLAT43:52+8:19
12160Emīls EndeleKURMIS OKLAT44:10+8:37
13155Mārtiņš ŠteinaltsTOSK Eko OLAT45:32+9:59
14167Toms StraumeAuseklis IKLAT46:49+11:16
15162Ervīns JansonsAuseklis IKLAT46:57+11:24
16161Aleksejs MjaliksSiguldas takasLAT49:01+13:28
 
156Juris KarlsonsSILVALATmp
166Juris LebedoksKURMIS OKLATmp
 
 
 
Men 21B (9)4,4 km17 C
PlStnoNameClubNatTimeDiff.
1512Artūrs VerzaInd.LAT30:150:00
2510Jurijs ŠenbergsIndividuāliLAT32:25+2:10
3506Artūrs ĶerisTaka TOKLAT33:26+3:11
4513Uldis SvilānsOgre OK/SCLAT33:39+3:24
5509Haralds ŠillersOgre OK/SCLAT38:39+8:24
6508Roberts StingeSaldus OKLAT41:25+11:10
7507Māris KatkovskisInd.LAT44:32+14:17
8511MANTAS GAUPSASOSK SAKASLTU53:42+23:27
 
505Ingmārs VaidersKāpa OKLATdns
 
 
 
Men 35- (25)5,8 km25 C
PlStnoNameClubNatTimeDiff.
1185Ivars ŽagarsOzonsLAT33:430:00
2195Māris FreimanisSILVALAT34:29+0:46
3177Denis VoytovSmolenskRUS36:40+2:57
4179Agris PeipiņšCPSS/Meridiāns/PārgaujaLAT36:42+2:59
5192VLADIMIR BALIASNIKOV110%RUS37:30+3:47
6183Salvis DaģisAlnis-JNSC OKLAT37:34+3:51
7181Vladimirs ĻašsBriksnis SKLAT38:06+4:23
8172Martin KaupLSFEST39:43+6:00
9184Andis JanovsBriksnis SKLAT40:31+6:48
10175Andrei ZhukovZhuki YaroslavlRUS40:53+7:10
11190Raitis BirznieksSPAMMA OKLAT41:35+7:52
12187Kaspars VitolsSPAMMA OKLAT41:48+8:05
13186Kārlis VilciņšKāpa OKLAT41:49+8:06
14174Kārlis PrauliņšBriksnis SKLAT42:22+8:39
15193Didzis ŠapkusInd.LAT44:09+10:26
15173Kristaps KalniņšAuseklis IKLAT44:09+10:26
17194Ģirts GoškoAuseklis IKLAT44:10+10:27
18176Valdis GabrānsInd.LAT50:14+16:31
19191Mārtiņš GalvanovskisInd.LAT51:47+18:04
20178Krišjānis NeijsPēdējās vietas pavēlniekiLAT54:11+20:28
21182Mareks EmsiņšKaupietisLAT57:03+23:20
22188Alexey KlimenkoInd.LAT1:09:49+36:06
 
171Atis KrūmiņšOzonsLATmp
189Sandis ZukulisSurikatiLATmp
180Andris MikijanskisMežmalas / MadonaLATmp
 
 
 
Men 40- (33)5,7 km23 C
PlStnoNameClubNatTimeDiff.
1311Toms VeitsPurva Bridējs OKLAT32:320:00
1339Juris DzenītisMadonas BJSS/OK AronaLAT32:320:00
3329Dmitry Safonov33:56+1:24
4332Mati MägiHiiumaa OKEST35:00+2:28
5340Dmitry ParkhutYaroslavlRUS35:48+3:16
6323Mārtiņš VimbaZiemeļkurzeme OKLAT35:54+3:22
7321Jevģēnijs BondinsAuseklis IKLAT36:05+3:33
8316Aidas KatarskisSK IGTISALTU36:39+4:07
91503Kaspars PurmalisZiemeļkurzeme OKLAT37:01+4:29
10341Guntars MankusSaldus OKLAT37:16+4:44
11335Sulev LuikKāpa OKLAT37:27+4:55
12327Aleksandr SolovevYaroslavlRUS37:57+5:25
13322Jānis KukksInd.LAT38:45+6:13
14338Kārlis ZvirgzdiņšAuseklis IKLAT38:57+6:25
15334Evgenii RogovskiiYaroslavlRUS39:31+6:59
16315Gatis DzerveKāpa OKLAT39:39+7:07
17319Mārcis GediņšAuseklis IKLAT40:39+8:07
18312Raimonds BērziņšStīvijs VondersLAT40:54+8:22
19326Kaspars JansonsAuseklis IKLAT41:30+8:58
20325Viesturs ŠlosbergsAlnis-JNSC OKLAT41:37+9:05
21314Valery PautovLegenda VologdaRUS41:49+9:17
22336Jānis ZagorskisAuseklis IKLAT42:24+9:52
23310Kaspars CersAuseklis IKLAT42:32+10:00
24318Māris ZeiļuksAzimuts OK- Sm BJSSLAT42:34+10:02
25331Renārs SkudraAGARISLAT42:59+10:27
26330Gennady BogopolskiyUZAO-team MoscowRUS43:39+11:07
27333Aleksandrs RogožinsStiga OKLAT46:16+13:44
28320Edgars PeičsInd.LAT46:45+14:13
29324Māris CīrulisAuseklis IKLAT47:38+15:06
30328Pēteris HokonensAuseklis IKLAT47:54+15:22
31337Māris BaltiņšCPSS/Meridiāns/PārgaujaLAT50:07+17:35
32317Aivar TihaneAuseklis IKLAT53:02+20:30
 
313Aleksandr LarichevYaroslavlRUSdnf
 
 
 
Men 45- (45)5,7 km23 C
PlStnoNameClubNatTimeDiff.
1385Vesa KankaanpääOK77FIN31:270:00
2371Rolandas BačkysIGTISALTU31:36+0:09
3368Aleksei MorozovAMORRUS31:52+0:25
4386Uldis BrucisSaldus OKLAT32:00+0:33
5383Mārtiņš GodiņšAzimuts OK- Sm BJSSLAT34:15+2:48
6375Oskars ZērnisSaldus OKLAT34:40+3:13
7390Nikolay SytovMosmeridianRUS35:02+3:35
8361Arnis GrasisAuseklis IKLAT36:04+4:37
9362Otārs PutrālisAzimuts OK- Sm BJSSLAT36:28+5:01
10374Pēteris DruķisAuseklis IKLAT37:09+5:42
11365Alvis MatsMadonas BJSS/OK AronaLAT37:19+5:52
12377Raivis KalniņšAlūksne-Ape OKLAT37:20+5:53
13367Einārs ŠillersZiemeļkurzeme OKLAT37:46+6:19
13356Armands TeterisTaka TOKLAT37:46+6:19
15376Andris StrazdiņšPurva Bridējs OKLAT38:11+6:44
16354Māris BisenieksPurva Bridējs OKLAT38:26+6:59
17389Kimmo LiljeströmHelsingin SuunnistajatFIN38:47+7:20
18387Sergey YashchenkoOmega MoscowRUS38:55+7:28
19360Dmitry ShvedSRD SKLAT39:16+7:49
20373Edgars BremzeOgre OK/SCLAT39:19+7:52
21372Aldis BangaPrizmaLAT39:38+8:11
22358Raimonds BondarsLatvijas finierisLAT39:54+8:27
23364Mareks IndānsOgre OK/SCLAT39:59+8:32
24391Kaspars StaņaBriksnis SKLAT40:31+9:04
25352Dmitrii KonanovLSR ANDIRUS41:11+9:44
26350Aigars TreijersOgre OK/SCLAT41:28+10:01
27384Ingus GrasisAuseklis IKLAT41:30+10:03
28351Alexander NovojilovYaroslavlRUS42:02+10:35
291502Gunārs IkaunieksMadonas BJSS/OK AronaLAT42:54+11:27
30353Dainoras SaunoriusSK IGTISALTU43:46+12:19
31382Markku LoukusaIisuFIN44:29+13:02
32357Arnis HeinrihsonsAuseklis IKLAT46:24+14:57
331504Märk UrsSwitzerlandCHF46:29+15:02
34388Oskars StaģisAuseklis IKLAT46:46+15:19
35366Kęstutis VaičiusJaunystėLTU47:41+16:14
36380Atis ĢēģerisAuseklis IKLAT48:14+16:47
37363Māris BalčūnsIndividuāliLAT48:39+17:12
38370Alvis LepiksonsAuseklis IKLAT48:53+17:26
39378Uldis GaissAlnis-JNSC OKLAT50:28+19:01
40379Vilnis GailisBurkānciems OKLAT51:36+20:09
41381Juris VaidakovsZiemeļkurzeme OKLAT56:29+25:02
 
355Uģis KūliņšKāpa OKLATmp
1501Mareks ŠtraussMotokurzemeLATdns
369Andris ZandersonsOzonsLATdns
359Dagnis KaņepeCPSS/Meridiāns/PārgaujaLATdns
 
 
 
Men 50- (32)4,8 km22 C
PlStnoNameClubNatTimeDiff.
1455Alexandr AngelovAMORRUS28:390:00
2454Guntis ArnicānsA2LAT30:39+2:00
3469kent kraghHOKDNK31:03+2:24
4444Nolte MartinOSC HamburgGER31:11+2:32
5466Thierolf MichaelBad König TSGGER31:22+2:43
6461Kaspars UmmersInd.LAT31:26+2:47
7470Ints UlmanisAuseklis IKLAT31:42+3:03
8464Aleksandr IgnatevYaroslavlRUS31:58+3:19
9446Jānis VirbulisTaka TOKLAT32:16+3:37
10472Māris VabulnieksAlūksne- Ape OKLAT32:59+4:20
11460Janeks BauersKO OKLAT33:31+4:52
12452Sergejs ŠadrinsKāpa OK/ Carnikavas novadsLAT34:04+5:25
13463Māris StabiņšAzimuts OK- Sm BJSSLAT34:13+5:34
14467Juris KnētsCPSS/Meridiāns/PārgaujaLAT34:33+5:54
15448Valters FreidenfeldsZiemeļkurzeme OKLAT35:05+6:26
16456Andris MeļķertsSaldus OKLAT35:15+6:36
17445Raivis ReinsonsMežmalas / MadonaLAT35:24+6:45
18459Raitis MuižnieksAuseklis IKLAT35:35+6:56
19462Egons ŠolmanisAuseklis IKLAT36:26+7:47
20457Ainārs SkrubisZiemeļkurzeme OKLAT37:21+8:42
21451Søren MaarupKolding OKDNK37:30+8:51
22450Andres ViiraViimsiEST38:22+9:43
23443Uģis OzolsInd.LAT39:38+10:59
24471Kaspars BeitānsInd.LAT41:23+12:44
25441Jurijs NarelsSēlijas MežsLAT41:27+12:48
26453Alexey ZhestovskyLegendaRUS43:17+14:38
27465Igors BogdanovsSRD SKLAT44:06+15:27
28440Jānis LazdānsAuseklis IKLAT46:12+17:33
29449Juris PlociņšOgre OK/SCLAT49:09+20:30
30458Sergei ShvedSRD SKLAT49:20+20:41
31468Bert ErikssonUmeå OKSWE54:14+25:35
32442Janis SpektorsAuseklis IKLAT58:04+29:25
 
 
 
Men 55- (29)4,8 km22 C
PlStnoNameClubNatTimeDiff.
1479Juha KoskinenVaajakosken TeräFIN28:090:00
2477Pekka KiljunenAnttolan UrheilijatFIN31:20+3:11
3482Dirk GoossensTROL.BEBEL32:10+4:01
4495Henrik Albahn HansenLyngby OKDNK32:33+4:24
5494Jānis PutniņšMežmalas / MadonaLAT34:42+6:33
6476Igors JamčuksAuseklis IKLAT35:09+7:00
7488Andres TalverSK MercuryEST35:19+7:10
8487Ģirts ZīlišķisMona OKLAT35:51+7:42
9501Ēriks ŪdrisCPSS/Meridiāns/PārgaujaLAT37:39+9:30
10498Andrej MitenkovAzimut, SPbRUS37:40+9:31
11492Maksim GureevInd.LAT37:51+9:42
12483Ivars MālnieksInd.LAT38:30+10:21
131505Kirill GorevST.PetersburgRUS38:32+10:23
14493Ilmārs DukulisAlnis-JNSC OKLAT38:38+10:29
15497Konstantin PigarevInd.LAT39:49+11:40
16478Aki SaranenPihkaniskatFIN40:13+12:04
17502Raimondas KondrotasOSK FortūnaLTU40:27+12:18
18499Kari LaukkarinenTuusulan Voima-VeikotFIN40:37+12:28
19496Urmas LaevAuseklis IKLAT42:08+13:59
20490Aigars DudelisAzimuts OK- Sm BJSSLAT42:55+14:46
21484Valērijs StūrisAuseklis IKLAT44:52+16:43
22481Didzis ČākursNaukšēniLAT45:02+16:53
23489Raino LampinenHelsingin SuunnistajatFIN45:11+17:02
24480Sandris LācisMona OKLAT46:34+18:25
25491Andis SkujenieksOzonsLAT47:14+19:05
26500Pēteris ZariņšMona OKLAT51:48+23:39
27475Jevgeņijs KaupužsKURMIS OKLAT52:14+24:05
 
486Algimantas RudisSaulė OKLTUmp
485Krischan KlausOC FürstenfeldAUTdns
 
 
 
Men 60- (23)4,4 km17 C
PlStnoNameClubNatTimeDiff.
1522Harijs Lācars LācarsSILVALAT29:030:00
2531Juhani JetsonenOC-DUBHEFIN29:18+0:15
3538Uldis PekussMona OKLAT30:05+1:02
4523Ģirts MamisMona OKLAT30:21+1:18
5533Arto NiemiRajamäen RykmenttiFIN30:35+1:32
6518Pekka ValkonenKangasniemen KalskeFIN31:43+2:40
7527Rolands LaveiķisKāpa OK/ Carnikavas novadsLAT32:42+3:39
8521Juris KokinsCPSS/Meridiāns/PārgaujaLAT33:02+3:59
9537Jānis SaliņšMežmalas / MadonaLAT34:10+5:07
10530Juris ŠinkeKāpa OKLAT34:51+5:48
11525Jānis LagzdkalnsKURMIS OKLAT35:39+6:36
12534Anatolij MakarovInd.LAT35:44+6:41
13528Jarmo LehtoVeVeFIN37:04+8:01
14536Edgars AndžaKāpa OKLAT37:05+8:02
15519Vilnis VeļķerisAlūksne OKLAT39:51+10:48
16535Māris PenkulisSaldus OKLAT40:24+11:21
17532Ivars MuzikantsMona OKLAT40:34+11:31
18517Viesturs ZiedinsKURMIS OKLAT40:47+11:44
19516Juris CebulisMona OKLAT45:17+16:14
20520Tjelvar OtterbjörkUmeå OKSWE46:19+17:16
21524Jānis AugulisSiguldaLAT54:56+25:53
22529Vandeghinste EtienneAlta?rBEL1:11:35+42:32
 
526Ivars PucensMona OKLATmp
 
 
 
Men 65- (27)4,4 km17 C
PlStnoNameClubNatTimeDiff.
1542Raimo HyyryläinenJuvan Urheilijat (JuvU)FIN29:490:00
2558Ilmārs LimbēnsSiguldaLAT32:04+2:15
3540Markku PietikäinenJoutsenon KullervoFIN32:35+2:46
4562Kimmo RauhamäkiJämsän Retki-VeikotFIN33:36+3:47
5550Valerijs PahomovsSeniorsLAT34:56+5:07
6546Uldis AlksnisCPSS/Meridiāns/PārgaujaLAT34:57+5:08
7555Jorma AhertoLS-37FIN35:54+6:05
8547Pekka LiukkalaHauhon SisuFIN36:10+6:21
9548Helmuts LukačovsSILVALAT38:30+8:41
10554Jānis BiezaisAzimuts OK- Sm BJSSLAT38:51+9:02
11566Arvo KivikasILVESEST38:57+9:08
12544Kauko SuhonenLS-37FIN39:38+9:49
13559Koit PaasmaLeholaEST40:45+10:56
14553Mats SandewallUmeå OKSWE41:32+11:43
15565Ivars AnsviesulisPrizmaLAT41:45+11:56
16549Veli-Matti HeinonenRajamäki RegimentFIN42:32+12:43
17556Egils MauliņšSaldus OKLAT42:44+12:55
18557Ari NurminenValkeakosken HakaFIN43:56+14:07
19564Ilgvars LipstsInd.LAT44:08+14:19
20552Uldis BrūnsTOSK Eko OLAT44:30+14:41
21551Paavo KarvonenIisalmen VisaFIN44:43+14:54
22543Janis EglitisAuseklis IKLAT46:09+16:20
23541Andris RudzītisMadonas BJSS/OK AronaLAT49:00+19:11
24563Andris ŽilkoKāpa OKLAT50:08+20:19
25561Miervaldis BušsAlnis-JNSC OKLAT51:03+21:14
26545Uldis ŽdanovsKO OKLAT55:58+26:09
 
560Svein S JacobsenTyrving ILNORdns
 
 
 
Men 70- (20)3,6 km15 C
PlStnoNameClubNatTimeDiff.
1719Ensio LakanenVaajakosken TeräFIN28:120:00
2713Risto WessmanHiidenkiertäjätFIN28:44+0:32
3716Heikki HilloInd.LAT29:07+0:55
4709Railimo MattiSOC HeinolaFIN29:13+1:01
5715Roy DawsonGafanhori GAFAGBR30:11+1:59
6701Risto OrpanaSOC AsikkalaFIN30:17+2:05
7704Jouko KoivulaHelsingin SuunnistajatFIN32:02+3:50
8706Alexander OrlovNovmeridianRUS32:48+4:36
9711Tapio LeinoHelsingin SuunnistajatFIN37:10+8:58
10705Atle BergsethAuseklis IKLAT39:06+10:54
11702Volli KukkKāpa OKLAT39:51+11:39
12717aivars pentjussPrizmaLAT40:07+11:55
13703Uldis AlksnisJēkaba aģentūraLAT41:26+13:14
14714Ivars ZariņšBaisie eži ODKLAT41:40+13:28
15700Arnolds KučinskisOgre OK/SCLAT43:12+15:00
16718Oskars ZidsJēkaba aģentūraLAT54:34+26:22
17710Reinis LīcisAlnis-JNSC OKLAT1:00:37+32:25
 
712Andris TauvensKURMIS OKLATmp
708Ivan KazantsevNovmeridianRUSmp
707Åge LiljeströmHelsingin Suunnistajat HSFINmp
 
 
 
Men 75- (12)3,6 km15 C
PlStnoNameClubNatTimeDiff.
1731Heikki RuskoVaajakosken TeräFIN28:390:00
2728Pēteris NovikovsKāpa OK/ Carnikavas novadsLAT38:34+9:55
3726Arvīds TeterisTaka TOKLAT38:49+10:10
4725Risto AnjalaLahden Suunnistajat-37FIN43:41+15:02
4722Ādolfs ŠampiņšPrizmaLAT43:41+15:02
6730Juris ZvirgzdsSeniorsLAT44:16+15:37
7721Seppo SorriPihtiputaan TuiskuFIN47:39+19:00
8724Vilis DubrovskisSeniorsLAT49:02+20:23
9727Vesa PaavolaEpilän EsaFIN51:41+23:02
10720Kārlis SkrastiņšSaulrītiLAT53:27+24:48
11729Jouko KarjalainenHelsingin Suunnistajat HSFIN54:16+25:37
 
723Raimo KarvonenSuomusjärven SisuFINmp
 
 
 
Men 80- (3)3,6 km15 C
PlStnoNameClubNatTimeDiff.
736Seppo PaavolaEpilän EsaFINmp
738Vadims ČerniševsZiemeļkurzeme OKLATmp
737Rodrigo SlavinsOzonsLATdns
 
 
 
Men 85- (2)1,9 km9 C
PlStnoNameClubNatTimeDiff.
11086Tālivaldis TūnsKāpa OKLAT35:220:00
 
1085Jānis PommersTaka TOKLATdns
 
 
 
OPEN1 (7)3,2 km12 C
PlStnoNameClubNatTimeDiff.
11102Kārlis RodeInd.LAT23:460:00
21313Jānis KossovičsInd.LAT26:48+3:02
31104Dinārs AlksnītisCPSS/Meridiāns/PārgaujaLAT29:25+5:39
41103Ieva PētersoneAuseklis IKLAT42:18+18:32
51206Päivi NiemiRajamäen RykmenttiFIN45:15+21:29
61101Ieva RodeInd.LAT49:55+26:09
71507Pirkko SuhonenFinlandFIN1:26:04+1:02:18
 
 
 
OPEN2 (18)5,1 km19 C
PlStnoNameClubNatTimeDiff.
11312Alexander KhalyapinInd.LAT40:550:00
21510Freimane MadaraAuseklis IKLAT42:13+1:18
31316Agris BūmanisInd.LAT45:21+4:26
41205Andis CeļmalsIndividuāliLAT52:12+11:17
5447Didzis PoreitersInd.LAT52:37+11:42
61317Roberts RumbaInd.LAT53:36+12:41
71100Anna Potyliko54:59+14:04
81208Līga BuļaIndividuāliLAT59:22+18:27
91311Meelike PandisILVESEST1:03:48+22:53
101200Evija BirznieceInd.LAT1:04:13+23:18
111207Ilze LobaInd.LAT1:04:39+23:44
121203Ove PerssonUmeå OKSWE1:04:44+23:49
131315Ieva Nora GediņaAuseklis IKLAT1:12:22+31:27
141209Guntars LobaInd.LAT1:17:02+36:07
151508Konstantīns VolkovsInd.LAT1:18:43+37:48
161202Juhani RitvonenInd.LAT1:18:59+38:04
171201Kristiina LampinenHelsingin SuunnistajatFIN1:19:04+38:09
181204Lars ÅbergUmeå OKSWE1:30:12+49:17